SZÜKSÉGES FELSZERELÉS:
Aqua nordic walking = aquafitnesz sekély meleg vízben
Az órákat sekély vizű medencében tartjuk, ahol a résztvevők lába kényelmesen leér, s a víz legfeljebb a résztvevők válláig ér. Ez a vízmélység lehetővé teszi, hogy azok is biztonsággal és jó kedéllyel vegyenek részt a foglalkozásokon, akik amúgy a vízzel nincsenek jó barátságban, úszástudásuk nem biztos, vagy egyáltalán nem tudnak úszni. Azonban az is észrevehető, hogy az órákon rendszeres résztvevői közül azonban már többen kedvet kaptak az úszástanuláshoz is.
A víz hőfoka 30-31 fok, ami azért lényeges, mert ilyen hőmérsékletű vízben biztos, hogy senki sem fázik (sőt!) és nem kellemetlen a vízbe érkezés sem. A viszonylag meleg víz segíti az izmok ellazulását, a stretching feladatok hatását fokozza.úszástanuláshoz, a kezdeti nehézségek legyőzésére, a barátkozásra és a víziszony legyőzésére nagyszerű lehetőség az aqua nordic walknig foglalkozásokon való részvétel.
Aqua nordic walking eszköz – bot vagy tölcsér?
Az aqua nordic walkingnak alapvetően két ága ismert, az egyiknél a résztvevők nordic walking botokat használnak a vízben. Mi egy másik irányba indultunk, speciális aqua nordic walking eszközzel dolgozunk, ami leginkább egy tölcsérhez hasonlít. Mindkét változat az ellenállást adja, az egyik a medence aljával érintkezve, a másik pedig formájánál fogva a víz ellenállásával.
Megyünk, mendegélünk? – Mi történik az Aqua nordic walking foglalkozáson?
A foglalkozások jelentős részében a nordic walking mozgáselemeit használjuk, azonban lehetőség van arra, hogy olyan járásokat, sőt ugrásokat, szökdeléseket, futásokat is alkalmazzunk, melyeket résztvevőink a szárazon nem lennének képesek végrehajtani. Így az óra változatosabb mozgáselemek terén mint maga a eredet, a szárazföldi nordic walking.
A nordic walking kibővített mozgáselemein túl az órákon lehetőség van egyensúly érzék fejlesztésére, erő és mozgásterjedelem növelésére, melyek később a hétköznapi életben alkalmazhatóak:
Így az óra különböző részeiben a cél más és más, fő feladatai
- mozgásterjedelem növelése
- állóképesség fejlesztése
- erő növelése
- egyensúlérzék javítása
- ügyeség fejlesztése
- és értelmi funkciók “karbantartása”
Archimedes és az Aqua nordic walking
Archimedes óta tudjuk, hogy a vízben könnyebbek vagyunk (minden vízbe mártott test a súlyából annyit veszt…) így a vízben a súlyuk csupán 10-40%-át viseljük, s ez meglehetősen csökkenti az ízületek terhelését. A csökkent ízületi nyomás okán az ízületi fájdalom is csökken aqua nordic walking foglalkozásokon. Ebben a kímélő helyzetben tudjuk erősíteni az ízületeket áthidaló és mozgató izmokat, ami összességében az ízület működését fogja javítani.
Bemelegítés – levezetés az Aqua nordic walkingon
Az óra elején aquafitnesz elemekkel illetve vízi gimnasztikával melegítünk. A fő részt többnyire az állóképesség fejlesztés és erősítés teszi ki. Kihasznájuk a víz ellenállását és gyakran sodrását is, a mi rendkívül vidámmá és változatossá teszi a gyakorlatok végzését.
Az egyensúly gyakorlatok itt biztonságos környezetben végezhetőek, hiszen aqua nordic walking órán nem kell tartanunk az eleséstől s attól hogy megütjük magunkat, esetleg megsérülünk. Ezek végrehajtása sokszor a vízben könnyebb, hiszen a víz valamelyest támaszt.
Ügyességi feladatokkal is színesíthető az óravezetés, s ezek lényegesek a koordinált mozgás, az idegrendszer működésének fenntartása a központ-periféra kapcsolat, ideg-izom kontroll erősítése a funkcionális stabilitás és propriocepció (ízületi érzékelés) érdekében.
5-10 perces levezetés az aqua nordic walking óra végén is szükséges, mint minden más mozgás után. Nyújtó hatású stretching gyaroltaokat végzünk, melyet jól támogat a meleg közeg.