Talpbetét sportolóknak
Megnövekedett terhelés a lábakon
Gyakran érkeznek hozzám profi vagy hobbi szinten sportolók, akik fájdalomra, sérülésre panaszkodnak. Sokszor az orvosuk irányítja őket talpfelmérésre, egyedi sport talpbetét készítésre.
Sporttevékenység során egész testünket nagyobb terhelés éri, mely a szervezet alkalmazkodását, adaptációját váltja ki. E megnövekedett terhelés során a lábat is többlet terhelés éri. A boltozatok megváltozása esetén az azt fenntartó szalagok és izmok feladatukat nem tudják betölteni. A láb szerkezetét ugyanis hármas boltozat teszi ellenállóvá, ennek csökkenésével a rázkódásokat a láb nem tudja kirugózni, s a boltozatok nem tudják a talpi idegeket, ereket védeni. Az eleve túlnyúlt izmok gyengék és nem adják azt a támasz, stabilizáló funkciót, ami a mozgás kivitelezéséhez szükséges lenne, így helyben vagy távolabb is okozhatnak sérülést. A feszes, rövidült izmok pedig ennek a nem optimális hossznak az okán lesznek sérülékenyek.
5 ok, amiért érdemes talpbetétet viselni sportoláskor:
A rossz helyzetben lévő boltozat rugalmatlan, mely a térd- csípő-ízületekben, csigolyák között is rugalmatlan ütközéseket kelthetnek – a sport talpbetét viselésével ezek az ütközések tompíthatóak.
Talpbetét viselésével ideális helyzetbe hozzuk a láb csontos szerkezetét, így az állandó feszülésben lévő izmok “megpihenhetnek, munkájukat hatékonyabban végezhetik. A sport talpbetétek mindegyikében poron, azaz rugalmas, ütközés-elnyelő réteg is beépítésre kerül, ami tovább fokozza az ízületek védelmét. A különböző sport talpbetétek figyelembe veszik az adott sporttevékenység speciális, lábat érő terhelését is. A talpbetéteket ez esetben is személyre szabottan, az adott láb sajátosságainak figyelembe vételével készítjük.
Néhány szó a merev talpbetétekről
A merev talpbetéteket spártai mivoltuk miatt senkinek nem javaslom. Hogy ellenérzés van sokakban a talpbetétekkel szemben, jórészt ezeknek a ma már korszerűtlen kínzó eszközöknek köszönhető. Egy Podiart szendvics szerkezetű betét viselése, melyet az egyén talpának sajátosságai szerint és a használat, életmód ismeretében készítünk el, sohasem kellemetlen, sőt inkább kényelmes, komfortos.
Merev talpbetéttel ne sportolj!
A merev talpbetét sportoláshoz egyáltalán nem használható. Ezek a betétek ugyanis megakadályozzák a láb természetes gördülő technikájának kivitelezését. Talajfogáskor ugyanis először a sarok érintkezik a talajjal, majd végiggördülve a talpon, végül a lábujjakról rugaszkodunk el. Persze abban az esetben, ha a cipőnk talpa puha és hajlékony, illetve a gördülés kivitelezését merev betét használata sem akadályozza.
Ismerek olyan férfit, aki a merev betét viselésével is igyekezett (nem tudatosan) a helyes gördüléssel járni. Eredménye a cipőtalp kettétörése volt a viselt merev félbetét végénél.
Van-e olyan sportmozgás, mely nem igényel talpbetét viselést?
Azoknál a sportmozgásoknál, ahol a talp a talajjal érintkezik, s onnan gyalogló, futó vagy ugró technikával elrugaszkodik, szükséges talpbetét viselése, persze, ha a láb boltozatai ezt szükségessé teszik. Nem szükséges talpbetét használata sakk, bridzs, úszás, vizilabda, szinkronúszás, légtorna, rúdtánc, tatamin végzett küzdősportok esetében. Gondolkodom, van-e még ilyen…
Talpbetét plusz lábtorna – sportolóknak is!
A talpbetét viselését az izmok “kezelésével” kell kiegészítenünk: a túlnyúlt és gyengült izmokat erősítsük, antagonista rövidül párjukat pedig nyújtsuk. Ideális teljesítményt ugyanis csak optimális állapotú izmoktól remélhetünk. Ehhez állítottam össze lábtorna gyakorlataimat, melyet proprioceptív gyakorlatokkal kiegészítve személyesen is betanítok. A földrajzilag távol élők online vagy kártyák formájában kapják meg a gyakorlatokat.
Hétköznapi talpbetét vagy speciális sportolói talpbetét?
Ha hétköznap viselt talpbetétedet teszed bele sportcipődbe is, nem ártasz vele – persze ha nem merev betétről beszélünk. Nyugodtan használhatod a megszokott talpbetétedet sportoláshoz is. Azonban tudd, hogy a speciális sportbetétek többet tudnak a hagyományosnál:
Talpbetét futóknak
Futó betéteink hajlékonyak, így nem akadályozzák a futó technika részét képező gördülés végrehajtását. A betétbe épített speciális ütközés-elnyelő réteg (viszkoelasztikus poliuretán) tompítja a repülési szakasz végén lévő talajfogást, melyet az elrugaszkodás fázisában “visszaad”, hatékonyabban indítva ezzel a repülési szakaszt. Szükség esetén, ha a láb azt megkívánja, szupinál, tehát ellensúlyozza a láb befelé dőlését. Fontos tudni, hogy szupinált betétet csak neutrális cipőben szabad viselni. A futást és a cipőt kényelmessé, komfortossá teszi. A betéteket ezüstionos higiénikus fedőréteggel készítjük, ez a nedvszívó réteg higiénikusabbá teszi a cipő és a betét viselését.
Talpbetét focistáknak
A sportág lábat érintő speciális jellegzetessége a gyakori irányváltások, fékezések, megindulások. Ehhez olyan betét szükséges, ami a lábat megfelelően tartja és ellenáll ennek a jelentős igénybevételnek. A külső és belső talpél támasza ezt szolgálja ezeknél a betéteknél. Itt is a szendvicsszerkezet része az ütközéselnyelő réteg, amellyel egy kirugózatlan, keményebb talajfogás sem okoz ütődést a távolabb elhelyezkedő ízületekben.
Talpbetét kerékpárosoknak
A kerékpárosok szintén speciálisan terhelik a lábukat. Az ő esetükben a meghajtás erejét az előláb adja át a “vasnak”, így a harántboltozat területe, a metatarsusok terhelődnek. A részükre készített kerékpáros talpbetét sajátossága, hogy tehermentesíti az előlábat, csökkenti a területre eső terhelést. Ezt plusz poron beépítésével érjük el. A külső és belső talpél megtámasztásával a lábszár és így a térd helyzete is stabilizálható.
Talpbetét teniszezőknek
Legújabb sport talpbetét termékünk a teniszezőknek
készült. A tenisz talpbetét feladata, hogy a sportágban előforduló, elsősorban a hüvelykujjat és az 1. metatarsus fejecsét érő csavaró mozdulatot “puhítsa” és ellenálljon ilyen nagy igénybevétel esetén is. A betét alul-felül csúszásmentes anyagból készül, így csökkenteni tudja a lábfej előre csúszását a cipőben és így a köröm esetleges bevérzését is. A betét felső részét egy rugalmas hab alkotja, ez alatt helyezkedik el az ütközéselnyelő réteg. Viszonylag vastagabb (6 mm), nagy rugalmasságú és ellenálló betét. A talpbetét megrendeléséhez feltétlen hozd magaddal a teniszcipődet is!
Túra talpbetét
Természetesen – nordic walking oktatóként – ez az egyik személyes kedvencem. A túra talpbetétet, mint neve is elárulja, elsősorban a hosszútávú gyaloglók, nordic walkingozók számára fejlesztették ki. Előnye, hogy rezgéselnyelő réteggel rendelkezik, terhelés csökkentő hatással bír hosszas gyaloglás esetén. Sarokpatkó beépítésével a sarok talajfogásánál fellépő ütközést tompítjuk. A túra talpbetét felületét borító anyag ellenáll a cipőbe esetleg beszivárgó nedvességnek is.
EZ IS ÉRDEKELHET…