Evés, ivás nordic walking edzés előtt

Hírlevél feliratkozás

    Az itthoni nordic walking edzéseimet a lakásunktól 5 percre lévő parkban végzem, és rájöttem, hogy nehezen tudom kiszámolni, mikor és mit egyek vagy igyak előtte. Ha az edzés előtt reggelizem, akkor felkavarodik a gyomrom.  Ha semmit nem eszem, akkor az edzés vége felé már nagyon leesik a vércukrom – ez sem jó. Mit javasolsz?

    Enni mozgás előtt? – Nordic walking előtt kötelező!

    Gyakori ez a probléma, pláne idősebb nordic walkingosaim küzdenek vele. Sokan a vizelet vagy széklettartás nehézsége miatt nem mernek enni – inni mielőtt elindulnak otthonról. Van aki úgy gondolja, hogy teli gyomorral nem lehet sportolni, ezért inkább nem reggelizik egy délelőtti nordic walking vagy más edzés előtt.

    Ha végiggondoljuk, hogyan működnek izmaink nordic walking vagy más sporttevékenység közben, az étkezés kérdésére is választ kapunk. Ehhez a szervezet energia-ellátó rendszerével kell megismerkednünk.

    Energia a mozgáshoz – testünk üzemanyaga

    A nordic walkinghoz vagy más mozgáshoz szükséges energia előállításának 3 változata ismert. Az izomösszehúzódás vagy kontrakció az ATP bontása révén valósul meg. Az ATP (adenozin-trifoszfát) nevezetű energiaforrás biztosítja az izomzat számára.  Az első lépések megtételéhez van is készleten ATP, utána azonban a szervezet glükózból, majd zsírból állítja elő a szükséges ATP-t több lépcsős folyamat eredményeként.  (Itt jegyzem meg, hogy aki zsírégető edzést akar végezni, annak figyelembe kell vennie, hogy a mozgás első 35-40 percében zsírégetés nem megy végbe, csak energia-felhasználás történik.)

    Ahogy látjuk, a mozgáshoz a szervezetünk glükózt használ fel. Reggel  a vércukor-szintünk viszonylag alacsony szinten van. Ha nem reggelizel és úgy kezdesz mozgásba, ez az alacsony vércukorszint tovább esik, ami rosszulléthez, szédüléshez, remegéshez, gyengeség érzethez vezethet.

    Nordic walking előtt is étkezz, okosan!

    A válasz tehát adódik a fentiekből: reggelizni kell. A mozgás megkezdése előtt legkésőbb kb. 30-60 perccel már ne együnk, hiszen az emésztés és a nordic walking (esetleg lendületes mozgással) együttesen túl nagy megterhelést jelent a szervezet számára, ebből is rosszullét következhet. Nem mindegy azonban hogy mit fogyasztunk. Ilyenkor érdemes magas szénhidrát tartalmú, könnyen emészthető ételt fogyasztani, az edzés intenzitástól és hosszától függő, de nem túl nagy mennyiségben. Lényeg, hogy ne legyen tele a hasad, de legyen elég bevitt energiád a magasabb intenzitás fenntartásához. A gyümölcs a szervezet számára gyorsan hasznosítható gyümölcscukrot tartalmaz, ami ideális lehet edzés előtt. Szintén jó lehet a müzli, a különböző magok, könnyű pirítós. De a szalonnás rántottát hagyd későbbre!

    Szőlőcukor – gyors segítség mozgás közben

    A legkörültekintőbb étkezés esetén is előfordulhat, hogy leesik a cukrunk, elfogy az energiánk, gyengeség-érzés tört ránk edzés közben. Ilyenkor hasznos ha tartunk magunknál néhány szem szőlőcukrot ami ezeket a problémákat gyorsan rendezi. De vihetsz magaddal banánt vagy egy szelet csokoládét is ha hosszabb edzést tervezel.

    Ha edzés után eszek, akkor oda a fogyókúra?

    A mérték az érték. Természetesen ehetsz, sőt enned is kell mozgás után, de nem mértéktelenül. Ilyenkor jöhet a fehérje-bevitel: tojás, grillezett sovány csirkehús, hal rizzsel, sovány sajtok, joghurtok – napszaktól és ízléstől függően. Ezek tápláló, nagy fehérjetartalmú élelmiszerek, melyek a fogyókúrát nem fékezik, de elősegítik az izom regenerálódását és épülését is.

    Mikor kell inni?

    A folyadék pótlásra folyamatosan szükség van. Egyszerre kis mennyiséget, de gyakran kortyolgatva igyál! Főleg a nyári időszakban nem lehet elmenni nordic walkingozni úgy, hogy nincs Nálad víz vagy izotónás ital.

    Amikor sportolunk, akkor verejtékezünk is, így csökken a víz szervezetünkben, dehidratált állapotot okozva. Ez nem csak mozgás közben fordulhat elő. Olvasd el, hogyan figyelmeztet a szervezeted arra, ha nem iszol eleget. Tudtad, hogy a sportolás közben gyakran előforduló izomgörcs hátterében is lehet vízhiányos állapot?

    Főleg a nyári melegben, vagy erősebb izzadással járó sporttevékenység esetén fontos, hogy pótoljuk az elvesztett folyadékot. Ha nem vagy izzadós típus, akkor is kell innod – lehet, hogy pont a kiszáradás közeli állapotod miatt nem izzadsz!

    Mit igyunk?

    Lényeges, hogy az izzadással szervezetünk nem csak vizet, hanem különböző, a testünk működéséhez nélkülözhetetlen ásványi sókat is veszítünk, ezért érdemes izotóniás italokat fogyasztani sportoláskor víz helyett. Ilyen izotóniás italokat a nagyáruházakban és sportboltokban egyaránt megtaláljuk, de akár a patikában is kikevertetjük a port, amit aztán vízben feloldva fogyasztunk. Ez az olcsóbb megoldás. 🙂 Ne keverd össze az energiaitalokkal! Ez más! (A recept: 60 g * 3,35 Natrii dihydrogenphosphas dihydricus,  15 g * 8,64 Acidum ascorbicum, 6 g * 0,42 Natrii chloridum, 6 g * 2,21 Kalii chloridum, 3 g * 7,58 Magnesium citricum – temészetesen kérd ki kezelőorvosod, gyógyszerészed tanácsát!) Nem túl ízes, citromlével vagy ízlés szerint ízesítheted.

    BEJELENTKEZÉS