Múlt héten fiam osztálykirándulásról hazajőve orrfolyásra panaszkodott. Megszokott ez nála, fel sem kaptam a fejemet. Ráadásul 6 hónap után jött össze az osztály, s elmúlt időszakban ő tényleg eléggé távol tartotta magát a többiektől. De hogy miként folytatódott? Tapasztalatok a meghűléses betegségekről – vírushelyzetben…
Másnap már levert, gyenge volt, enyhén kapart a torka, enyhén köhögött (nem szárazan), enyhén fájt a feje, hőemelkedése volt, de már nem folyt az orra. Az alap hozzáállásunk ilyenkor a tünetek kezelése, orvoshoz nem rohangászunk, 19 év alatt megtanultam, mi az eljárás. Azonban a kisördög befészkelte magát a fejembe – és ha COVID? Oké, akkor az ide vonatkozó ajánlást követjük, nem megyünk orvoshoz, hanem telefonon keressük a doktornénit. Előtte azonban megpróbáltam informálódni, hogy tudok teszthez jutni hétvégén? Hát, sehogy. Hívtam a kerületi ügyeletet, a Bajcsy kórházat és végül a mentőket is, akik közül senki nem vette fel a telefont.Elkezdtem utána nézni a tüneteknek, hogy mi az ami alapján tényleg a rettegett vírusra kell gyanakodnunk. Mivel azonban vannak tünetmentes és enyhe tünetes esetek is, az derült ki, hogy CSAK a laborvizsgálattal dönthető el, hogy mi váltja ki a tüneteket. Talán az egyetlen gyanakodásra okot adó tünet a nehéz légzés, ami influenza és nátha estén nem jellemző. De kisgyerekeknél pedig a levertség, fejfájás, láz jellemző, szóval minden igaz és annak az ellenkezője is.
Szóval maradt a kivárás és hétfőn a háziorvos. De addig is hogyan szeparáljam a gyereket? Nem kicsi a ház, de csak kijön a szobájából, eszik, WC-t, zuhanyzót használ… Hogy védem meg magunkat? Sok okosat nem tudtam kitalálni, minthogy ha kijön a szobájából kezet mos, maszkot vesz, az általa használt edények mennek a mosogatógépbe, ahol magas hőfokon való mosogatás és a forró levegős szárítás vélhetőleg sterilizál. A fürdőszobát pedig – mert van még egy – más nem használja. Ennek hiányában marad a beteg után való fertőtlenítés. Szerencsére nekem el kellett utaznom és a stabil helyzetű 19 évest így itthon mertem hagyni – ami távolságtartás miatt sem volt nagy baj.
Hétfőn háziorvosunk az elmondottak alapján jogosnak érezte a tesztelést, mondta, hogy megindítja a teszt kérést, de ne reménykedjünk abban hogy gyorsan kiszállnak, mert az elmúlt napokban rengetegen betegedtek meg. Szóval várjuk a mentőt. Oké, de akkor most milyen szabályok érvényesek? Szerencsére közben a gyermek jól lett, igazából a tünetek 1 nap alatt múltak el nála, ha az orrfolyást is beszámoljuk, két napig tartott a “betegség”.
Persze, fiam itthon maradt, nem ment suliba. Hozzáteszem, különböző okok miatt – családtag betegsége, enyhe tünetek, amivel máskor mennének iskolába – 11 gyerek maradt távol aznap a sulitól. De mi legyen a vele egy háztartásban élőkkel? Hiszen ha ő beteg, vélhetően mi is elkaptuk, elkaphatjuk. Szóval akkor én sem dolgozhatok? De meddig? Amíg nem jön ki a mentő és nem lesz teszteredmény, biztosan nem. Ismeritek a temperamentumomat és hogy mennyire tudok megülni a fenekemen, hát ez a bizonytalan jövőkép annyira nem tetszett… S úgy gondolom, a jövőben, amikor lépten-nyomon találkozhatunk vírushordozókkal, akár tudtunkon kívül is, ez nem kivitelezhető. De ugyanakkor ez a szükséges és korrekt hozzáállás szeretteink, embertársaink és a vírus terjedésének megakadályozása érdekében is.
Egyetlen megoldás mutatkozott az ügy gyorsítására, ha én magánúton készíttetek tesztet. Mert ha ki is jön a mentő, a tünetmentes családtagot nem fogja tesztelni. Magyarországon a mai napon magánúton kétféle teszt létezik, a vérből végzett szerológiai teszt, ez az olcsóbb, kb 10-12 000 Ft-ért elérhető. Nekem szimpatikusabbnak tűnt, hiszen nem kapirgálják a torkomat és olcsóbb – azonban ez az aktuális fertőzést nem mutatja ki, csak azt, hogy volt-e már vírusfertőzésem, hiszen a szervezetben lévő ellenanyagot nézi a teszt. Szóval ez kiesett. A másik teszt, a PCR teszt az aktuális fertőzést mutatja ki, 30-36000 Ft-ért elérhető. Elkeserítő, hogy ennyi az ára, átlag családok számára ez nem elérhető. Hasonló esetben egy 4 fős család tesztelése minimum 120 000 Ft, s ezt akár időről időre ismételni is kell, ha az élet azt hozza. Lehetetlen…
Jó, vállalom a költségét és megcsináltatom. Azonban mi van, ha utána derül ki, hogy az én esetleges negatív tesztem ellenére a gyerek pozitivitást mutat? Ki tudja mikor jön a mentő és mikor lesz eredmény? Jó, csináltassuk meg a gyerekét is! Azonban a magán laborok, akikkel beszéltem nem vállalják a már tüneteket mutatott egyének szűrését… Mi a megoldás? A mentő esetleg napokkal később érkezik, tehát államilag hamar teszthez jutni ma, amikor csak napi 4-500 fertőzött van nem lehet, privát úton nem vállalják. Érdekes felállás! Szánom-bánom bűnömet, a többedik telefon után úgy döntöttem, hogy nincsenek a gyereknek tünetei, legalábbis ezt közöltem a diszpécserrel, így jutottunk időponthoz. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a szűrés napján már tényleg tünetmentes és láztalan volt a gyerek. A következő probléma, hogy hogyan jut be az esetleg fertőző gyerek a szűrés helyszínére – hiszen én vidéken voltam. Tömegközlekedés kizárt, taxit hívni sem biztos, hogy felelősségteljes magatartás. Szerencsére apuka meg tudta oldani.
Mint tudjátok a sztori végét, happy end lett – ebben a körben. A mintát levették, korántsem volt olyan kellemetlen, mint ahogyan arra számítottam. 24 órán belül pedig titkosított emailben megérkeztek a negatív eredmények is. Boldogság volt, nevetés, kacagás, mégsem vagyok szobafogságon! Most megúsztunk egy csúnya, beláthatatlan következményekkel járó betegséget. Gyerekem boldogan ölelt át, hiszen napok óta ezt a fajta kontaktust nélkülöztük. Én végre bemehetek a fürdőszobámba, ez is nagy boldogság! És újra elhagyhatom a házat, találkozhatok a barátaimmal, szeretteimmel. (3. napon vagyunk lassan túl, a mentőről még nincs hír. Ma a háziorvossal beszéltük, az eredményt megkapta ő is és így gondolom a tesztigényt is törölte)
Belekóstoltunk futólag kicsit közelebbről, hogy mivel jár ez a mizéria. A tanulság számomra a következő:
- az új típusú koronavírus fertőzést más meghűléses vagy vírusfertőzéses betegségektől a tünetek alapján megkülönböztetni nem tudjuk
- hosszútávon sem számíthatunk a tesztekre, ha államilag azok arányát nem növelik, hiszen azt anyagilag nem lehet bírni
- az esetszámok hullámzásában az alacsonyabb értékek vélhetőleg a hétvégén leálló magánlaborok mérésének hiányát tükrözi, nem a járvány mérséklődését
- a betegség kezelése tünetek enyhítése és a beteg “fokozott szemmel tartása”
- csak saját magunkra számíthatunk, a józan eszünkre hallgathatunk
- az egészségügyi szolgáltatásokra és segítségre, amíg nem nagy a baj nem számíthatunk, ne is terheljük vele az egészségügyet, van elég bajuk
- fontos a megelőzés: a maszk használata, a távolságtartás és a fokozott higiénia
- zárójeles megjegyzés: fiam fertőzés iránti fogékonysága annak is betudható, hogy az elmúlt fél évben minimalizálta a kontaktusainak számát, mondhatni teljesen elzárkózott. Ez az immunrendszerét biztosan legyengítette. A teljes szeparációt és ezzel az aktivitás, edzettség (ellenállóképesség) romlását emiatt is hátrányosnak vélem
Fontosnak tartom kihangsúlyozni hogy a fent leírtak lehet hogy nem általánosak, csupán az én tapasztalataimat jelzik és az időben-térben való meghatározottsága is fontos, ma 2020.09.09. írunk, az eset Budapesten történt.
Kerüljük el a bajt, vigyázzunk magunkra, embertársainkra!